Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Księgi Jakubowe

Olga Tokarczuk

Księgi Jakubowe

58,57

 

NAGRODA NOBLA 2018 NAGRODA LITERACKA NIKE 2015
Rzeczpospolita w przededniu rozbiorów, wielokulturowa, wieloetniczna kraina bliższa Stambułowi niż Paryżowi i człowiek znikąd, który zmieni los wielu tysięcy ludzi. Wielka podróż od chłopskich chat poprzez magnackie dwory aż do cesarskich komnat. Na Podolu pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd – Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca zgromadzi już niebawem wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, wywołany zaś przezeń ferment może odmienić bieg historii i zmienić kształt tej części świata. „Przewrotne i wielopoziomowe dzieło, które wymyka się wszelkim prawdom ostatecznym”. „Svenska Dagbladet”
„W niezwykle żywy sposób Tokarczuk ukazuje złożoność i różnorodność Europy Środkowej u zarania epoki Oświecenia. To warte przypomnienia zwłaszcza dziś, gdy różnorodność neguje się w imię mitologii nacjonalistycznych”. „Le Temps”
„Nagrodzona książka jest wspaniałą pochwałą różnorodności i bogactwa mówiącego świata, który nie ma kulturowego centrum, do którego każdy skądś przybył i ma do opowiedzenia swoją historię. Nie ma wiodącego narratora, nie ma głównego bohatera, każdy ma swoją wersję. Świat puchnie i trzeszczy od nadmiaru opowieści. Nie sprosta im encyklopedia, rozsadzą każdą historyczną narrację. Jedynie ucho Boga może je pomieścić, zrozumieć i nadać sens uniwersalny”. Ryszard Koziołek, Laudacja, Nagroda Literacka Nike 2015


Przewodnik tego wielobarwnego i rozbuchanego świata jest Jakub Lejbowicz Frank. Ten młody, przystojny Żyd, pełen charyzmy, przemierza trudne drogi od chłopskich chat, przez magnackie dwory, aż do cesarskich komnat. Jego przesłanie, choć kontrowersyjne, zdołało przyciągnąć do niego grupę oddanych uczniów, którzy widzą w nim zbawcę. Nie jest więc zaskoczeniem, że jego działania wywołują ferment społeczny, który zdolny jest wywrócić do góry nogami ówczesne porządki.

Złowrogie chmury loom nad Rzeczpospolitą, która w każdej chwili może ulec rozbiorom. W tym skomplikowanym, wielokulturowym społeczeństwie, które bardziej przypomina Stambuł niż Paryż, pojawia się Żyd, który jest w stanie zmienić los wielu tysięcy ludzi. Jego idee, które choć kontrowersyjne, zdołały podzielić społeczność żydowską. Frank, dla jednych heretyk, dla innych zbawca, staje się postacią, której nie da się zignorować.

""Wspaniała książka"" to nie tylko pochwała różnorodności i bogactwa, ale przede wszystkim opowieść o tym, jak jednostka jest w stanie wpłynąć na losy całych społeczności. Bez wątpienia jest to dzieło pełne sprzeczności, które nie daje się zamknąć w jednym, ostatecznym prawdzie. W świecie przedstawionym przez Tokarczuk każdy ma swoją historię, swoją wersję wydarzeń. To taka Europa Środkowa, w której nie ma miejsca na mitologię nacjonalistyczną.

Tokarczuk brawurowo kreśli portret epoki Oświecenia, gdzie różnorodność i mnogość perspektyw jest tym, co naprawdę tworzy rzeczywistość. Świat, który przedstawia, puchnie i trzeszczy od opowieści, które rozsadzają utarte schematy i odrzucają prostolinijność historycznej narracji. To właśnie ta różnorodność, ta mnogość głosów jest tym, co przyciąga i fascynuje w ""Wspaniałej książce"". To jest prawdziwa Europa Środkowa - złożona, różnorodna, wielokulturowa.

Literackie
Oprawa twarda

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-080-7606-4

Liczba stron: 912

Format: 15.0x22.5cm

Cena detaliczna: 89,90 zł

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka
Kup audiobooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...